המבנים המרשימים ביותר בדובאי

כעיר בעלת מוניטין בינלאומי לבנייני פאר, דובאי מספקת גירויים ארכיטקטוניים בכל כיוון בו יביט המטייל בה. להלן כמה מהמבנים 🏛️ המרשימים ויוצאי הדופן ביותר שיש לעיר להציע, ומה שאתם כמבקרים תוכלו למצוא בהם מעבר לפן האסתטי מעורר ההשתאות:

בורג' חליפה (Burj Khalifa)

מגדל חליפה הוא הבניין הגבוה בעולם מאז 2009, אז עבר את מגדל טאיפיי 101 שבטייוואן (הגבוה בעולם בין 2004 ל-2009 וכיום מקום עשירי ברשימה). החליפה, הממוקם בדאונטאון דובאי, מתנשא לגובה של 830 מטרים, כמעט 200 מטר מעל הבניין השני בגובהו בעולם, מגדל שנגחאי.

צורתו של הבורג' חליפה עוצבה, בין השאר, בהשראת המסגד הגדול של סמארה שבעירק; רוב המסגד נהרס במאה ה-13 בפלישתם של המונגולים לאזור, אבל הצריח הלולייני שלו שרד כדי לספק השראה לגורד שחקים של המאה ה-21.

לחליפה 163 קומות אותן משרתות 57 מעליות. מותקנים בו כמעט 350 ק"מ של צינורות מים, ומערכות אוטומטיות שעוזרות בניקויים של קרוב ל-25,000 חלונות.

השימוש במגדל הוא חלקו מסחרי וחלקו למגורים. בין השאר תמצאו בו את מלון הפאר ארמני ועמדות תצפית בקומות ה-124 וה-148, מהן ניתן ביום טוב לראות את חופי איראן. ברחבת הכניסה של הבניין יש אגם מלאכותי ובו ניצבת מזרקת דובאי, המזרקה הכוריאוגרפית הגדולה ביותר בעולם עד שמזרקת הדקל, גם היא בדובאי, עקפה אותה ב-2020. מזרקת דובאי משגרת מים בדפוסים משתנים לגבהים של עד 154 מטר, וכוללת 6600 אורות ו-50 זרקורים שניתן לראות את אלומות האור שלהם ממרחק 30 ק"מ.

» לעוד מידע על הבורג' חליפה


המגדל המתפתל של קייאן (Cayan Tower)

המגדל המתפתל מעל המרינה של דובאי כיהן כבניין הגבוה מסוגו רק שנתיים, בין 2013 ל-2015, אבל הוא עדיין מחזה מרשים – 75 קומות בנויות בהיסט של 1.2 מעלות זו מעל זו כך שהבניין משלים סיבוב של 90 מעלות בין בסיסו לגגו.

מגדל קייאן משמש למגורים, ולרוב ניתן למצוא בו דירות להשכרה לטווח קצר עבור תיירים, עקב מיקומו המצוין במרינה וליד חוף JBR והטיילת המפורסמת שלו.


האופוס (Opus Dubai)

אחד המבנים האחרונים שעוצבו על ידי הארכיטקטית העירקית-בריטית המפורסמת זההא חדיד, הידועה כ"אשפית הקימורים", האופוס הוא בניין עתידני למראה שהושלם ב-2018 ונראה כמו קוביית בורג מסדרת מסע בין כוכבים שנחתך מתוכה חלק בחיתוך לייזר חד ומדויק.

האופוס מצופה הזכוכית, הממוקם צמוד לדאונטאון, לא רחוק מהבורג' חליפה מצד אחד ותעלת דובאי מצד שני, מעוצב באופן יחודי ואורגני גם בחלליו הפנימיים. חדרי מלון הבוטיק ME Dubai השוכן בתוכו יספקו לכם חוויה אסתטית שלא תוכלו למצוא באף מקום אחר.


מגדל נחל דובאי (Dubai Creek Tower)

הבורג' חליפה הוא עדיין הבניין הגבוה בעולם, תריסר שנים לאחר שהושלם המבנה החיצוני שלו, אבל לא לעולם חוסן: המועמד הפייבוריט להדיח אותו מהכתר הוא גורד השחקים של ג'דה, מגדל מתוכנן בגובה קילומטר הנבנה בערב הסעודית.

מה עושה דובאי? מכריזה על פרוייקט מגדל נחל דובאי, מגדל תצפית בשכונת דיירה שיתנשא לגובה של יותר מקילומטר ואולי אף יגיע ל-1300 מטר, כך שתואר המבנה הגבוה ביותר בעולם ישאר של העיר.

(קונספט ארט רשמי של המגדל)

המגדל יאפשר תצפית ב-360 מעלות על העיר, שאפילו גורדי השחקים של דובאי יראו נמוכים ממרומיה. בלילה הוא יהווה "משואה של אור", על פי המתכננים, ובבסיסו יציע עשרים קומות של מסעדות ומסחר.

כרגע גם גורד השחקים של ג'דה וגם מגדל נחל דובאי נמצאים בהקפאת בנייה, ובדיירה תוכלו למצוא רק יסודות בטון. אבל התחרות צפויה להתחמם מחדש לאחר תקופת הקורונה, ובדובאי עדיין טענו לאחרונה שבניית המגדל תסתיים ב-2022.

(צילומים מאת החברה האחראית לפרוייקט)


מוזיאון העתיד (Museum of the Future)

מוזיאון העתיד כמוסד שמטרתו הרשמית היא לקדם ידע וטכנולוגיות שייצרו עתיד טוב יותר לאנושות הוקם על ידי דובאי כבר ב-2015, אבל המבנה הרשמי שלו עדיין לא הושלם; עם זאת, הוא כבר נמצא בשלבים מתקדמים של בניה באזור הדאונטאון של העיר, צמוד למסלול המטרו.

כראוי למוזיאון המוקדש לעתיד משופר, המבנה דמוי החישוק הפחוס בצד אחד הוא גם חסר תקדים בצורתו וגם עוצב ונבנה בטכנולוגיות שלא היו בשימוש משמעותי בתחום הארכיטקטורה עד לאחרונה, כולל סריקות לייזר והדפסת תלת-מימד. ציפוי המתכת שלו עטוף מכל צידיו בקילומטרים רבים של כתב ערבי מקושט, שורות שירה שגם מהוות את חלונותיו של המבנה וגם יוארו בלילה ב-14 ק"מ של נורות לאפקט הנראה מרחוק.

המבנה ישמש, בין השאר, למחקר ושיתופי פעולה מדעיים וטכנולוגיים בתחומים כמו אקלים וסביבה, קיברנטיקה, בינה מלאכותית וחלל, ובנוי להשתמש בעיקר באנרגיה סולארית ובמים ממוחזרים, ולהציע מקומות חניה-וטעינה לרכבים חשמליים. מבקרים בו יוכלו ללמוד על תחומים אלה ואחרים ולחוות חזונות עתיד שונים בהתנסות ישירה באמצעות ישומי מציאות מדומה ומציאות מועשרת (Virtual Reality ו-Augmented Reality) כאשר המוזיאון יפתח בהמשך השנה הנוכחית.


מלון ראפלס (Raffles Dubai)

מלון חמשת הכוכבים הזה של רשת ראפלס, שתחילתה במלון שהקימו שני אחים איראנים ממוצא ארמני בסינגפור, נראה כמו משהו שהועבר לדובאי מלאס וגאס: פירמידה של 19 קומות עם פסגה זוהרת בלילה. אלא שהראפלס דובאי מתיישב היטב עם סביבתו, מתחם וואפי שצמוד לשכונת אל-ג'דאף: המתחם הבידורי-מסחרי, ובו מועדונים, מסעדות וקניון, מעוצב כמעט כולו במוטיב מצריים העתיקה – פירמידות שהמלון הוא רק הגדולה שבהן, אובליסקים, כתב הירוגליפים ופסלי ענק בסגנון המקדשים הפרעוניים. כמו כן תמצאו כאן שוק פתוח בסגנון בגדד.


הבורג' אל-ערב (Burj Al-Arab)

יחד עם הבורג' חליפה, המבנה הכי מזוהה עם דובאי ועושרה; האל-ערב הוא המלון השלישי בגובהו בעולם, בגובה 321 מטרים, ומתייחד בעוד כמה אופנים, ראשון ביניהם צורת המפרש שלו השאובה מספינת הדאו הקלאסית של העולם המוסלמי (בניין האופרה של דובאי הוא מבנה נוסף שמבוסס על קוויה של הדאו ושווה ביקור).

הבורג' אל-ערב הוא מלון סוויטות מפואר שעומד על אי פרטי משלו מול חופי שכונת אום סוקאיים (מעט דרומית לחופי שכונת ג'ומיירה). אם אתם לא שוהים בו ורוצים יותר מלהעריך אותו מהחוף (או מטיול בבלון פורח, ספינה או מסוק), ניתן להזמין מקום באחת ממסעדות\בתי הקפה שבקומתו האחרונה וליהנות מארוחות עשירות מלוות בנופים מהיפים שניתן לראות בדובאי.

(בתמונה, מימין לבורג' אל-ערב: מלון חוף ג'ומיירה, המעוצב בצורת גל)


מסגרת דובאי (Dubai Frame)

במקום טוב בפארק זאביל, באמצע הדרך בין הדאונטאון החדש של דובאי לעיר הישנה, נפתח ב-2018 מבנה בלתי שגרתי בהחלט בצורת מסגרת ענק זהובה. הביטו במסגרת דובאי מצד אחד, ותקבלו גלויה של קו הרקיע העתידני של דובאי המודרנית; הביטו מהצד השני, ותקבלו תמונה של עיר צנועה יותר, המשקפת דובאי שלפני הצמיחה המואצת של שלושים השנים האחרונות.

לחוויה האולטימטיבית, קחו מעלית אל צידה העליון של המסגרת, גשר עם רצפה שקופה בגובה כמעט 150 מטר מעל הפארק, שיספק לכם תצפית של 360 מעלות על העיר ופלאיה הרבגוניים.

» לעוד פרטים על המסגרת של דובאי


קיבלנו טעימה מהגיוון והיופי הארכיטקטוני שדובאי יכולה להציע. אל תפחדו לחקור את העיר על אזוריה השונים ולהיכנס למבנים שנראים מעניינים כדי לחקור את עושר החוויה האסתטית העירונית שדובאי יכולה לספק לכם בפינותיה הידועות יותר מצד אחד והסודיות יותר מצד שני.

מצאת טעות? יש לך מידע שחשוב שנוסיף? לחץ כאן

© 2021 | כל הזכויות שמורות לאיי ג'וין בע"מ
דילוג לתוכן