תחבורה ציבורית בדובאי

דובאי, המתפארת בחדשנות, יוקרה ומודרניות, יכולה להתגאות גם במערכת התחבורה הציבורית המפותחת שלה, המציעה מגוון פתרונות חדשניים, מתקדמים, נוחים וידידותיים, לנסיעה ברחבי העיר.

הניווט באמצעות התחבורה הציבורית פשוט מאד ומאפשר אף לתיירים, כבר מרגע הגעתם, להתנייד ולהגיע לכל נקודה בעיר בקלות ובמהירות וברוב המקרים גם בעלות נמוכה מאד.

רשת התחבורה הציבורית של דובאי מופעלת על ידי רשות התחבורה הממשלתית (RTA) וכוללת מבחר פתרונות מפוקחים ומפותחים ביותר לנסיעה:

הרכבת התחתית

המטרו של דובאי הינה אחת ממערכות התחבורה הציבורית היעילות והנוחות ביותר בדובאי. הרכבת הינה אוטומטית (פועלת ללא נהג) ובאמצעותה ניתן להגיע בקלות לכל האתרים, האטרקציות ונקודות העניין של העיר. ההתמצאות ברכבת התחתית פשוטה מאד והנסיעה מהירה, כך שזהו אמצעי תחבורה יעיל ביותר עבור תיירים. עם זאת, שימו לב כי בשעות העומס הנסיעה במטרו עלולה להיות צפופה והרבה פחות נעימה ואינה מומלץ עם ילדים.

בכל רכבת ישנו קרון המיועד לנשים וילדים בלבד וטרם עלייתכם שימו לב כי , אם אתם גברים, שאינכם עולים לקרון זה, שכן נסיעה בו למי שאינם ילדים או נשים תגרור קנס.

שעות פעילות הרכבת בין 6:00 ל-23:00. בסופי השבוע שעות הפעילות משתנות והמטרו מתחילה פעילותה משעה 10:00 ועד 1:00 בלילה.

תדירות הרכבות גבוהה ביותר וזמן ההמתנה הממוצע נע בין 3-5 דקות. אתם יכולים להיות בטוחים, שתוכלו להיעזר בהן ללא לחץ, בכל זמן לאורך שעות הפעילות. כמו כן, ישנה רשת אלחוטית חופשית לרווחת הנוסעים.

למטרו ישנם שני קווי נסיעה – אדום וירוק.

» להורדת מפת תחנות המטרו לחצו כאן

למפה אינטרקטיבית של דובאי הכוללת מיקומי התחנות ביחס לאטרקציות, מלונות ומסעדות לחצו כאן


מוניות בדובאי

כמו במדינות רבות אחרות (בעיקר מערביות), גם בדובאי ניתן להזמין מוניות באמצעות אפליקציה ייעודית, אך הן זמינות בכל הנקודות המרכזיות בעיר, כך שניתן להשיגן בקלות, בכל שעה ובכל מקום. רכבי המוניות ברובם, באופן לא מפתיע וכיאה לדובאי, הינם רכבי יוקרה מטופחים המציעים נסיעה מפנקת לנוסעים ועם זאת גם זולה יחסית.

עלות נסיעה במונית מתחילה בכ-12 דירהם ומונה מחיר הנסיעה עולה לפי אורכה (כ-1 דירהם לכל קילומטר). טרם בחירתכם באמצעי תחבורה זה, חשוב לשים לב אם מדובר בשעות העומס, שכן במקרה זה הנסיעה עלולה להיות יקרה מאד ביחס לפתרונות התחבורה האחרים.  

בכל אופן, השתדלו לבחור במוניות מפוקחות, המסומנות עם כיפה צהובה והינן זולות יותר ממוניות אחרות.

ניתן להיעזר באפליקציות Uber או Careem, הניתנות להורדה ומאפשרות הזמנת רכב לאיסוף ומאשרות את התשלום במזומן או באשראי.

» למידע על אפליקציות אלו ועוד אפליקציות מומלצות למטיילים בדובאי


פאלם מונורייל

רכבת המונורייל של דובאי הינה אמצעי תחבורה ציבורית ייעודי לאזור פרוייקט הדקל המלאכותי והגרדניוזי. מסלול המונורייל חוצה את הדקל מבסיסו ב-Palm Gateway ועד למלון אטלנטיס האגדי.

אורך המסלול של רכבת המונורייל הינו כ-5.5 ק"מ וזהו כלי התחבורה הציבורית היחיד בשטח פרויקט הדקל, המהווה בפני עצמו אטרקציה נהדרת ודרך מקורית ומיוחדת להתרשם מהפרויקט, מהתכנון, מהמבנים ומהנוף המרהיב הסובב אותם.

כיום ישנן 4 תחנות לאורך המסלול ותחנה חמישית הצפויה להיפתח בקרוב: Palm Gateway, פארק איתיח'אד (Al Ittihad Park), מרכז הקניות נאחיל (Nakheel Mall), פארק המים של אטלנטיס והתחנה החמישית והאחרונה להיפתח נמצאת ב The Pointe - מרכז האטרקציות והפנאי העצום בראש הדקל.

החנייה עבור הנוסעים במונורייל הינה ללא תשלום ב-3 השעות הראשונות ולאחר מכן מוצעת בעלות של 10 דירהם לכל שעת חניה נוספת.

מחיר נסיעה: עלות הנסיעה במונורייל מתחילה ב-10 דירהם וב-15 דירהם אם תרצו ליהנות מנסיעה הלוך וחזור.

כרטיס משפחתי (ל-4 נפשות) לנסיעה במסלול הלוך וחזור: 100 דירהם.

כרטיס יומי לנסיעה ללא הגבלה: 35 דירהם.

ילדים מתחת לגובה 110 ס"מ אינם מחוייבים ברכישת כרטיס נסיעה.

הכרטיסים נמכרים אונליין ובתחנות השונות של המונורייל.

שעות הפעילות: 9:00-21:45. המונורייל יוצאת בכל רבע שעה עגולה.

» לאתר רכבת המונורייל


אוטובוסים

הנסיעה באוטובוסים, כמו גם ברכבות, יעילה ונוחה מאד ומאפשרת הגעה אל כל אתרי התיירות והאטרקציות של העיר. תדירות האוטובוסים גבוהה באופן יחסי, למעט בסופי השבוע, אז התדירות נמוכה יותר.

תכנון הנסיעה באוטובוסים פשוט למדי ומתאפשר באמצעות אפליקציית RTA Dubai.

» לפרטים על האפליקציה ולעוד אפליקציות מומלצות למטיילים בדובאי

מערכת האוטובוסים מפותחת מאד וכוללת עשרות קווים פנימיים ומאות רבות של אוטובוסים פעילים, בהם קווים המקשרים לתחנות המטרו וקווים בינעירוניים.

האוטובוסים ממוזגים ונעימים לנסיעה ועל פי הנוהג המקומי קיימת הפרדה בין נשים וגברים, כאשר חלקו הקדמי של האוטובוס מיועד לנשים וילדים וחלקו האחורי לגברים.

אחת האטרקציות הנחמדות לסיור בעיר הינה הנסיעה באוטובוס הפתוח. לסיורים באוטובוס זה ישנם מספר מסלולים וההסבר במהלך הסיור מתאפשר במגוון שפות. ניתן לעלות לאוטובוס ולרדת בכל אחת מהתחנות במהלך המסלול ולהמשיך את הסיור לאחר מכן על אוטובוס אחר (הופ-און הופ-אוף) בהתאם לכרטיס הנסיעה שנרכש.


כרטיסי נסיעה:

הנסיעה ברכבות ובאוטובוסים מתבצעת באמצעות שימוש בכרטיס נסיעה נטען, שעלותו כ-20 דירהם ובעת רכישתו כבר טעון ב-10 נסיעות. נסיעה נוספת תעלה בין 2-6 דירהם, בהתאם ליעד.

כרטיס הנסיעה ניתן לרכישה בשדה התעופה ובתחנות התחבורה הציבורית.

מידע נוסף הנוגע למיקום התחנות בהן ניתן לרכוש כרטיסים ואופן רכישת הכרטיסים ניתן למצוא כאן.

ישנם 4 סוגים של כרטיסי נסיעה:

אדום – זהו כרטיס יומי של עד 10 נסיעות בלבד, התקף רק לנסיעה במטרו. עלות הנסיעה עם כרטיס זה החל מ-2 דירהם ותוקפו 90 ימים.

כסוף – כרטיס נטען והמומלץ ביותר לתיירים. הכרטיס משמש לרכבות ולאוטובוסים והסכום הצבור בו מתעדכן באותן אוטומטי בהתאם לתחנת העלייה ולתחנת הירידה. עם רכישתו הוא נטען ב-10 נסיעות ולאחר ניצולן ניתן להטעינו שוב. תוקפו של הכרטיס 5 שנים מיום רכישתו.

זהב – זהו כרטיס וי.איי.פי, המאפשר נסיעה בקרון מחלקה ראשונה על מושבים מיוחדים השמורים לנושאי כרטיס מסוג זה. עלותו 40 דירהם ובעת רכישתו הוא נטען בנסיעות, אך עלות כל נסיעה גבוהה יותר. את כרטיס זה ניתן להטעין שוב ותוקפו 5 שנים מיום רכישתו.

כחול – מיועד לתושבי המדינה בלבד.

» מידע עדכני על מחירי כרטיסי הנסיעה ניתן למצוא כאן


מונית הנהר

מוניות הנהר משמשות כאטרקציה יותר מאשר כאמצעי תחבורה ציבורית. מוניות הנהר נמצאות במרינה של דובאי ומאשרות חוויית שיט מהנה ותצפית מרהיבה על חופי העיר ובנייניה. למוניות הנהר 4 תחנות בלבד ועלות הנסיעה נעה בין 3-11 דירהם, תלוי במספר התחנות שתרצו לעבור.


השכרת רכב פרטי

למי שאינם מעוניינים בתלות בתחבורה ציבורית, ישנה כמובן האפשרות להשכרת רכב. עם זאת, על מנת להימנע מבלבול בדרכים, היתקלות בנציגי אכיפת החוק או הסתבכות בפקקים בשעות השיא, מומלץ להיעזר בתחבורה הציבורית.

» למידע נוסף על השכרת רכב בדובאי.


משדה התעופה לעיר

ההגעה משדה התעופה לעיר פשוטה, קלה ומהירה. המרחק של נמל התעופה מהעיר הינו כ-4.5 ק"מ והנסיעה לעיר מתאפשרת באמצעות כלל אמצעי התחבורה הציבורית: רכבת, אוטובוס, מוניות ושירותי שאטל. כבר מרגע הגעתכם לדובאי, תחילת השימוש בתחבורה הציבורית פשוטה מאד ואופן ההתנהלות בתחבורה הציבורית קל להבנה.

כמו כן, ניתן להיעזר באפליקציות Waze ובשירות המפות של גוגל, המסייעים היטב בהכוונה להגיע ממקום למקום. הרשתות האלחוטיות הזמינות ברחבי העיר מאפשרות לעשות זאת בקלות ובנוחות.

» למידע נוסף על שדה התעופה של דובאי


הרכבת החשמלית

הרכבת החשמלית, הנמצאת עדיין בתהליכי פיתוח, הינה פחות יעילה למטיילים בעיר בשל מיעוט התחנות שלה. עם זאת, הנסיעה בה מהווה חוויה בפני עצמה בשל הנסיעה הנעימה בתוך העיר וההנאה מהנופים והמראות האורבניים. תחנות הרכבת כיום הינן בנקודות מפתח ותדירות הגעתה לתחנות בשעות השיא עומדת על כ-10 דקות בממוצע.

שעות הפעילות של הרכבת החשמלית במהלך השבוע הינן 6:30 עד 1:30 בלילה. בסופי השבוע שעת תחילת הפעילות הינה 9:00.


סדר ומשמעת בתחבורה הציבורית

כמו ביתר התחומים, גם בתחום התחבורה הציבורית ישנה אכיפה קפדנית בכל הנוגע להתנהגות וסדר. בניגוד למקובל בארצנו, בדובאי מקפידים על כך שכל המשתמשים בתחבורה הציבורית ינהגו בצורה הולמת ומכבדת כלפי הסביבה, תוך התחשבות מקסימלית ביתר הנוסעים ובנוחיותם.

פקחים מקומיים אחראים על אכיפת הכללים ועושים זאת ברצינות מוחלטת, תוך מתן עונשים וקנסות לעבריינים, בהתאם לתקנות ולחוקים שנקבעו.

הקנסות, הנעים בין מאות לאלפי דירהם, ניתנים על רשימת עבירות והפרות סדר כמו גם על הפרעה לנוסעים אחרים.

באוטובוסים – פקחים מבצעים ביקורות ומי שאינו מצויד בכרטיס הנסיעה ייקנס ב-200 דירהם.

במטרו – ברכבת ישנם חוקים ברורים, המצוינים גם על גבי שילוט. חל איסור לאכול ולשתות, להניח רגלים על המושב, לעשן וללעוס מסטיק. כמו כן, חל על גברים איסור להיכנס לקרונות המיועדים לנשים וילדים בלבד.

חוקים נוספים נוגעים לכללי הנימוס וכדי שתדעו טרם שימושכם בתחבורה הציבורית:

איסור על דחיפה, חובה לאפשר מרווח ומרחב תנועה לנוסעים האחרים, חובה לאפשר מעבר לאנשים אחרים, חובת כניסה עד לקצה הקרון וחובת מתן זכות ירידה לנוסעים מהרכבת טרם כניסתך אליה.

קנסות כספיים כבדים יותר מוטלים על עבירות אלימות, ונדליזם, הפרעה בוטה לסדר הציבורי וזיוף כרטיסי נסיעה.

» הכירו את כללי ההתנהגות בדובאי


לסיכום – הנסיעה בתחבורה הציבורית בדובאי הינה חלק בלתי נפרד מחוויית השהייה בעיר ומאפשרת מעבר בין נקודות העניין בעיר במהירות, בקלות ובזול. הקידמה, החדשנות והיוקרה של התחבורה הציבורית יכולה בהחלט לתרום להנאה מהטיול בעיר, אך עם זאת חשוב לזכור להקפיד על החוקים הנוגעים לנסיעה בתחבורה הציבורית ועל התנהגות הולמת ומכבדת, על מנת להימנע מאי נעימות במקרה הטוב ומקנסות וענישה במקרה הרע.

© 2021 | כל הזכויות שמורות לאיי ג'וין בע"מ
דילוג לתוכן