אגמים מעשה ידי אדם מדהימים בדובאי

בחצי האי ערב בכלל ובדובאי בפרט – מים מסמלים חיים ושגשוג. זו הסיבה לכך שעיר המדבר מלאה בתעלות,  מזרקות, בריכות, מפלים ואגמים מלאכותיים.

האגם למרגלות גורד השחקים בורג' חאליפה והמזרקה המנגנת שבו הוא אחד מהידועים שבהם, כמו גם שמורת ראש הנחל (ראס אל חור) שממזרח לדאונטאון ולהקות הפלמינגו שלה, ותעלת דובאי שמחברת את השמורה מדרום עם המפרץ הפרסי.

אבל האגמים מעשה ידי אדם של דובאי לא מסתיימים בעיר, ובמדבריות שמחוצה לה תמצאו כמה מהאגמים יוצאי הדופן ביותר שלה.

לב של חול ומים

"אגם האהבה" הוא המפורסם שבקבוצת אגמי אל-קודרה המלאכותיים, המהווים את החלק הרטוב של שמורת המדבר אל-מרמום, כ-50 ק"מ מדרום למרכז דובאי.

האגם, בצורת שני לבבות המשתלבים זה בזה, נחפר בחשאי בין מרץ לנובמבר 2018 ואז נחשף לציבור המופתע בתמונת אינסטגרם של נסיך דובאי שתוייגה "לכולכם באהבה".

כמו אחיו, האגמים האחרים שנחפרו בשמורה, בהם אגם הירח ואגם הפלמינגו, המים לאגם האהבה מסופקים על ידי מפעלי טיהור המים של העיר, והפכו לאזור הקינון של יותר מ-300 מיני ציפורים, כחצי מהם עופות נודדים.

מלבד היכולת לגלות אגמים בצורות שונות ומשונות ולצפות בציפורים, שמורת אל-מרמום מהווה את ביתם של כ-26 מיני זוחלים ו-39 מיני צומח.

עם קצת מזל תוכלו גם לאתר צביים או ראמים שיגיעו לשתות ממקורות המים החדשים שסופקו להם על ידי האדם.

אגם האהבה עצמו מוקף בכ-16,000 עצים, חלקם נטועים לצד שביל באורך 1.5 קילומטר המקיף את האגם,  וחלקם ממוקמים לצד האגם כך שהם יוצרים את המילה "אהבה" באנגלית למי שמביט מגובה מספיק. כ

די לעזור בשימור סביבת המחיה שהתפתחה סביב האגם ובתוכו, הדיג, הדלקת אש ושהות לילה במקום אסורים מאז 2020, אבל הוא מצויין כאתר טיול ופיקניק יומי. מסלול אופניים באורך 86 קילומטרים עובר ליד המקום.

שער השמש

לאפשרות לינה קרובה, אזור האירוח של השמורה נקרא "שער השמש" (באב אל שאמס) ומעוצב ככפר ערבי מהודר מוקף חומה. המתחם, שמוגדר מלון חמישה כוכבים, מציע חדרים בגדלים 37 עד 65 מטרים רבועים במחירים שמתחילים בכ-500 דירהאם ללילה. שירותים כוללים בריכות, ספא, שמונה מסעדות וברים ופעילויות מדבריות כמו נהיגת דיונות וטיולי גמלים.

אחד האגמים הקרובים ביותר לבאב אל שאמס הוא גם אחד מהחדשים ביותר. "אגם האקספו" נחנך בשנה שעברה לכבוד התערוכה העולמית 2020 שתארח דובאי מסתיו 2021 עד אביב 2022. האגם, שהיקפו כ-1.3 קילומטרים, מעוצב כפרח שבאמצעו אי שניתן להגיע אליו בעזרת שישה גשרים. באי נטועים צמחים בתבנית לוגו  ענק של התערוכה שניתן לראות מגובה מטוס משייט.

האטה: האגם ההררי

אגם מלאכותי מסוג אחר לגמרי נמצא באזור האטה ההררי (Hatta) בגבול הדרום-מזרחי של האמירות, כ-130 קילומטרים מהעיר. סכר האטה נועד לאיסוף מי גשמים ויוצר מאחוריו אגם בעומק כעשרים מטרים ואורך של כ-750 מטרים. שיט במי האיזמרגד מוקפי הפסגות של אגם האטה הוא אחת מפעילויות הספורט\נופש שמציע אתר התיירות, לצד מסלולי הרים וחניוני מדבר, מגלשות מים, מסלולי אופניים וזורבינג.

שתפו את הכתבה

מצאת טעות? יש לך מידע שחשוב שנוסיף? לחץ כאן

© 2021 | כל הזכויות שמורות לאיי ג'וין בע"מ
דילוג לתוכן