מוזיאון העתיד בדובאי

מוזיאונים הם בדרך כלל מקדשים לכבודו של העבר, אבל "מוזיאון העתיד", האטרקציה החדשה שצפויה להיפתח בדובאי עד סוף 2021, נועד להיות היוצא מן הכלל. וכך מבדיל את עצמו המוזיאון החדש באתר הרשמי שלו מהמוזיאונים שבאו לפניו: "בקרו במוזיאון שעושה היסטוריה במקום לתעד אותה – מקום שבו במקום ללמוד על העבר, אתם תעזרו לעצב את העתיד".

ארכיטקטורת העתיד

כראוי למוזיאון עם הגדרת משימה כזו, מוזיאון העתיד הוא מבנה יוצא מן הכלל בעיר של מבנים יוצאים מן הכלל. המעטפת דמויית העין שלו, בגובה 7 קומות ו-77 מטרים, עוצבה בטכנולוגיות חלוציות בתחום הבניה, בהן נעשה שימוש עד היום בעיקר בתעשיית החלל. בתוכה נחתכו בדיוק של לייזר 1024 חלונות בצורת כתב ערבי מקושט, היוצרים ביחד שיר על עתיד האנושות והאמירות שנכתב על ידי שייח' מוחמד בן-ראשיד, האמיר של דובאי. הכתב שמקיף את המבנה בולט למרחוק ביום וגם בלילה – בזכות 14 קילומטרים של נורות שהותקנו בחלונות.

כמבנה שאמור לסמן את הדרך לעתיד טוב יותר, המוזיאון עוצב בהתאמה לתקנים הירוקים המחמירים ביותר, ויספק לעצמו את רוב צרכיו בצורת אנרגיה נקיה ומים ממוחזרים. 4000 מגוואט של אנרגיה יסופקו לבניין מתחנה סולארית הצמודה לו. כל זה לא היה זול – עוד לפני שלוקחים בחשבון את תקציב התערוכות שיוצגו במקום, עלות תכנון והקמת המבנה הגיעה לכ-140 מיליון דולר. לפחות מבחינת הכרה מקצועית, זה השתלם: המוזיאון כבר זכה במספר פרסי עיצוב מגופים כמו נשיונל ג'יאוגרפיק וחברת כלי העיצוב הממוחשבים אוטודסק.

הלם העתיד

ומה יקרה בתוך המוזיאון? בראש ובראשונה הוא צפוי לשמש את הקהל הרחב, מחנכים ומדענים כמקום להתוודע בו ולדון בטכנולוגיות מתפתחות וחזונות עתידיים לשימוש במדע וטכנולוגיה לשיפור איכות החיים וקידום יכולות האנושות. עוד לפני הפתיחה הרשמית של המבנה שלו לקח המוסד תחת חסותו מספר תערוכות שיכולות לתת לכם מושג לגבי התחומים בהם הוא יעסוק: תערוכת "חיים מכניים" עוסקת ברובוטים מתוחכמים שמבינים רגשות ובבינה מלאכותית; תערוכת "דובאי 2050" עוסקת בטכנולוגיות ודפוסי חיים שיעזרו לאדם לשגשג בעולם של שינויי אקלים חריפים; ותערוכת "בני אדם 2.0" עוסקת בעתיד האדם כמצויד בשדרוגי גוף ומוח מלאכותיים.

במוזיאון העתיד, טכנולוגיה מתקדמת אמורה להוות חלק משמעותי מאמצעי התצוגה עצמם, לא רק מהתוכן המוצג, וחוויית הביקור בו צפויה לכלול התנסות אינטנסיבית במציאות מדומה ומועשרת, מרכיבים אינטראקטיביים, הולוגרמות וכיוצא באלה. כך מתארים מפעילי המוזיאון את שימצאו בתוכו המבקרים:

"המוזיאון משלב אלמנטים של תערוכה, מציאות מדומה ולונה פארק של חזונות עתידניים"

"כל קומה היא כמו בועה של מציאות עתידנית שאתם יכולים לחקור ולהיות ביחסי גומלין איתה"

"העולמות שאנחנו מעצבים מתוכננים להטמיע בהם את המבקר וגם "להרחיב" אותו: הם מיועדים לגרום לקהל לחשוב על אפשרויות שלא העלה בדעתו בעבר לגבי העולם, העתיד והאדם"

"התוכן הזה נוצר על ידי צוות בינלאומי של אנשי המוצר, המדיה והחוויה המובילים בתחומם"

"נושאים בהם יעסוק המוזיאון כוללים את עתיד הטיסה וחקר החלל, ערי העתיד, שינויי אקלים ואקולוגיה, בריאות גוף ונפש ורוחניות"


מוזיאון העתיד קיבל מקום מרכזי בלב דובאי, קרוב לצירי התנועה הראשיים של דרך שייח' זאיד ופסי הרכבת העירונית. הוא מחובר לתחנת המטרו "מגדלי האמירות" בגשר באורך 212 מטרים ומוקף בפארק ירוק בו גדלים 80 זני צמחים. עדכונים על תאריך הפתיחה המדויק צפויים בקרוב, אבל בינתיים המקום שווה ביקור גם מבחוץ.

שתפו את הכתבה
© 2021 | כל הזכויות שמורות לאיי ג'וין בע"מ
פתיחה בווצאפ
היי, חושבים לטוס לדובאי? לחצו להתייעץ 😊
איזה כיף! מתכננים חופשה בדובאי? 😊
כיצד נוכל לעזור לך שיהיה לך את החופשה המושלמת?
מלון מפנק, אטרקציות, ביטוח נסיעות, רכב, אולי רכב יוקרה?