רמדאן בדובאי – האם כדאי או לא להגיע?

📅 הרמדאן השנה צפוי להתרחש בין ה-10 במרץ ל-09 באפריל 2024

"רמדאן קארים"- תבורכו בחודש מבורך ומלא נדיבות!

חודש רמדאן הוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. הצום הוא מנהג, החוגג את ההתגלות האלוהית לנביא האיסלם, מוחמד.

ברמדאן צמים מוסלמים אדוקים ומסורתיים כמצווה בין הזריחה לשקיעה (בשעות האור), שהיא אחד מחמשת עמודי האיסלם, כדי ללמד את עצמם מודעות עצמית, סבלנות וסובלנות. נאמר שהנשמה מטוהרת מהשפעה רעה ואמונתו של האדם באללה מתחזקת.

במהלך היום אסור גם לעשן, לקיים יחסי מין ולא נערכות חתונות. נהוג לברך את הצמים ב"רמדאן קארים" (חודש נדיב/ שמח)  או "רמדאן מובארק" (חודש מבורך). השתמשו בפתגם זה לקירוב לבבות.

הצום מסתיים בכל יום במשך חודש הרמדאן במגריב (זמן תפילת השקיעה). בדרך כלל, שוברים את הצום במים ותמרים לפני התפילה, ואחריו הארוחה הגדולה.

לאחר השקיעה מתקיימת ארוחת "איפטאר" בקרב המשפחה או בארוחות המוניות במזנונים ואוהלי "איפטאר", הזדמנות נפלאה לחוות את המנהג בעבור תיירים.

בניגוד לשעות היום, הלילות ברמדאן בעלי אווירת חג ופסטיבל. החודש נמשך 29 או 30 ימים (תלוי במועד ראיית הלבנה). לקראת סיום חודש הרמדאן חל "לילת אל- קאדר, שבו על פי האיסלם ניתנה הגרסה הראשונית של הקוראן למוחמד.

"עיד אל פיטר" נחגג בשלושת הימים האחרונים לחודש הרמדאן.

הרמדאן הוא חודש הקדושה, בשמחה והאחווה במסורת המוסלמית, ובמאה ה-21 הוא הוא מתאפיין בהפינינג הנחות ופסטיבלי ריקודים והופעות, המציגים את המסורת.

הרמדאן בדובאי ובאיחוד האמירויות

תקופת הרמדאן בשנת 2024 תחול כנראה בין ה-10/3-09/4 אז יחול האיד אל פיטר מה שיוביל לסוף שבוע ארוך של ארבעה ימים.

בעיר דובאי חודש הרמדאן לא מתקיים בשיא עונת התיירות כיוון שהחל מחודש אפריל הטמפרטורות מתחילות לעלות. זה יכול לעבוד לטובתכם כיוון שתוכלו לטייל בכל מקום, ללא צפיפות התיירים המאפיינת את העיר בשאר חודשי השנה. בדובאי בכל ערב מבשרים את סוף הצום על ידי ירי של תותח. אחריו נשמע קול הדהוד של אזן מהרמקול של המסגד. מסורת זו קיימת בדובאי מאז שנות ה-60.

בדובאי יורים בתותחים ב-5 מקומות מרכזיים ברחבי העיר: פארק בורג', מגרשי תפילת עיד באל מנקול ואל ברהא, מדינת ג'ומיירה ובמרכז דובאי.

הארוחה חגיגית והעשירה ה"איפטאר" שוברת את הצום מיד לאחר השקיעה. משפחות, חברים ומוזמנים רבים מתכנסים בחגיגיות וסועדים יחד.


לתשומת ליבכם לאחר השקיעה, כאשר המוסלמים יוצאים לחגוג את סוף הצום, העומס ברחובות יכול להיות מוחץ והתנועה בכבישים עלולה להיות כאוטית.

חגיגות שבירת הצום בדובאי בתום חודש הרמדאן, שיחול השנה לקראת 21 באפריל דומות קצת ליום העצמאות הישראלי.

החגיגות נמשכות 3 ימים והעיר מתמלאת חיים אפילו יותר משיא עונת התיירות. לכל מקום, שתגיעו לדובאי בימי סוף הרמדאן ישנן חגיגות והופעות הנערכות בכל פינה.

בנוסף, מסעדות מציעות תפריטי חג עשירים ומרכזי קניות ובילוי מגבירים את רמות הפעילות ויוזמים אירועים מיוחדים.

מאחר וצדקה ונתינה הן בין עקרונות החג, הקניונים והשווקים מחלקים מתנות ומציעים מבצעים ייחודיים בימים אלו.

👍 יתרונות החופשה בדובאי בזמן הרמדאן

לצד המגבלות, יש גם יתרונות בשהייה בדובאי במהלך הרמדאן.

 • במהלך היום העיר שקטה וריקה יותר מכל תקופה אחרת בעיר עמוסת מיליוני המבקרים.
 • אתרי הבילוי, אטרקציות, פארקים והחופים חופשיים מהצפיפות המאפיינת אותם בשאר ימי השנה ולרוב גם מציעים הנחות כניסה משמעותיות.
 • לאחר שקיעת החמה העיר מתמלאת באנשים ולובשת אווירה חגיגית. הצטרפו לארוחות שבירת הצום וצפו בהופעות המסורתיות במרכזים העירוניים.
 • חלק מהאטרקציות והקניונים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה.
 • מלונות רבים משלבים בתקופה זו ארוחת שבירת צום בסגנון "אכול כפי יכולתך".
 • הקניונים מציעים מבצעים מיוחדים, הנחות ומחלקים מתנות לקונים.

כללי התנהגות הרמדאן בדובאי

🍔 שתיה ואכילה
 • בדובאי אכילה (כולל לעיסת מסטיק), שתיה או עישון בציבור במהלך שעות היום ברמדאן הן פעילויות אסורות, ומי שנתפס עושה זאת על ידי המשטרה יאלץ לשלם קנס של 2,000 דירהם, כ-1,800 שקלים (מקומיים גם יכולים להישלח לעבודות שירות).
 • למי שאינם מוסלמים, אישה בהריון או אימא המניקה את תינוקה וילדים בגילאי 6 עד 12 עדיין כדאי להימנע מאכילה או שתייה בפומבי. ממש כמו ביום הכיפורים בישראל. יתכן שזה מותר, אך אפילו מוסלמים יעשו זאת בצורה דיסקרטית ופרטית כדי לא להעליב אחרים.
 • שתית מים ואלכוהול אסורה גם בחופים הציבוריים, כך שאם תרצו לבלות בים תצטרכו לקחת אתכם בקבוק מים במקום נסתר מהעין, כמו בתוך התיק, ולקחת אותו אתכם לתא שירותים או מקום פרטי אחר כדי לשתות. אפשרות אחרת היא לבלות בחוף הפרטי של המלון שלכם, אם יש לו כזה, שם אין לרוב מגבלות על שתיה ואכילה.
 • מחוץ לשטחי המלון, ניתן לאכול ולשתות במקומות פרטיים או באזורים, שמוקדשים לכך.
 • במרכזים מסחריים ומבנים פתוחים לקהל אחרים מותר לשתות ולאכול.
 • בשנים קודמות חלק מהמסעדות סגרו עד לאחר השקיעה, לא מכוחו של חוק אלא כמסורת. המסעדות הפתוחות במשך היום משרתות סועדים באזורים מוסתרים מהרחוב וכן בחלק מהמסעדות החלונות מוסתרים על-ידי וילונות. נכון ל-2021 עודכן החוק ומסעדות אינן מחויבות להסתיר בווילונות כהים את הסועדים.
 • מומלץ להזמין מקום במסעדה מראש בשעות הערב עקב עומס הסועדים.
 • בלילה הברים פעילים, מאחר ואלכוהול אינו אסור ברמדאן בדובאי. מצד שני, רוב המועדונים סגורים בתקופה זו. מוזיקה רועשת נוגדת גם היא את רוח החג, והרדיו במכונית שלכם, אם אתם נוהגים באחת, לא אמור להישמע מחוצה לה.
👗👖 קוד לבוש ברמדאן והתנהגות בציבור
 • ברוב אזורי דובאי הוא ליברלי למדי.
 • ברמדאן יש הקפדה יתרה. מומלץ לנשים, שמבקרות בדובאי בחודש זה ללכת עם בגד שמכסה את הכתפיים, וגם לגברים וגם לנשים לא לחשוף את הרגליים מעל הברך.
 • יש להימנע מנגינת מוזיקה רועשת. בין אם ברכבכם ובין אם אתם מטיילים בקניון, מוזיקה אסורה, השתמשו באוזניות כדי לכבד את החוק.
 • גילויי חיבה פומביים נחשבים כבר בזלזול בדובאי, במיוחד בין זוגות לא נשואים. זה מועצם במהלך הרמדאן ויכול להיות פוגעני מאוד, אז הימנעו מנגיעה ונשיקות במרחבים הציבוריים.
 • שילוב תופעות הלוואי הנגרמות מהרעב ומהחום הופך את הכבישים לפחות בטוחים בתקופת חודש הרמדאן גם במהלך היום וגם במהלך הערב, כשרוב האנשים יוצאים לחגיגות הסעודה וההופעות מחוץ לבתים. אנא נהגו בזהירות!

» לכללי ההתנהגות המפורטים בדובאי לחצו כאן

🎡 אטרקציות ומקומות בילוי

שעות העבודה קצרות יותר. מקפידים על 6 שעות עבודה על מנת לאפשר את המנוחה. מרבית האטרקציות, הקניונים ומקומות הבילוי אינם מושפעים מכך. הם נפתחים בשעות הרגילות שלהם (בסביבות השעה 10 בבוקר) ולמעשה פתוחים הרבה יותר מהרגיל כי הם נסגרים הרבה אחרי חצות. הקפידו לבדוק שוב את זמני הפתיחה לפני היציאה לדרך.

🏖️ פארקים וחופים ציבוריים

אינם עמוסים כמו ביתר ימות העונה ואף מציעים הנחות כניסה משמעותיות למבקרים בעקבות דלילות התיירים בעיר. הצטיידו בשתייה ומזון כיוון שהמסעדות ודוכני המזון סגורים בתקופת הרמדאן.

🛍️ קניות

לאורך כל חודש הרמדאן הקניונים נדיבים ומפנקים. לטובת הרוכשים ישנן הנחות, מחירי מבצע ונתינת מתנות למבקרים כחלק מהחשיבות של המסורת לתת ולהעניק אחד לשני. בקניונים מוקצה אזור מיוחד לטובת הסועדים התחום בצורה ברורה כך, שלא תוכלו לפספס אותו.

👨‍🍳 מסעדות

בעבר חלקן היו סגורות במשך היום. ממליצים לכם להזמין בערב מראש מקום למסעדה כיוון שמאוד פופולרי גם למקומיים לבלות במסעדות בתקופת הרמדאן.

🕺 חיי לילה ובילויים

לא תמצאו בתקופת הרמדאן מסיבות של הפקות ענק המתקיימות לאורך השנה. גם הברים וכך גם מועדוני הלילה מנמיכים את הווליום בחודש מיוחד זה. ואף חלק ממועדוני החוף סגורים לאות הזדהות ומתן כבוד לחג מוסלמי חשוב זה.


בדובאי יש שילוב מדהים של מסורת ומנהגים ערביים לצד מודרניות ושיא החדשנות והפאר. חודש הרמדאן הוא הזדמנות מצוינת לנו כתיירים לחוות את השילוב המופלא הזה תוך שמירה על כיבוד המסורת והתרבות האסלאמית. על מנת לקרב לבבות ולכבד את המוסלמים בדובאי השתמשו בביטויים הקלים לשימוש (באופן סביר) במהלך הרמדאן:

רמדאן מובארק = רמדאן מבורך.

רמדאן כרים = רמדאן שמח / נדיב.

איפטאר שהאי = שיהיה לכם איפטאר טוב.

מובארק אליק אל שחר = שתזכו לברכות החודש.

קיל אאם ווא אינתה פי קהיר = כל שנה תעבור ויהיה לך טוב.

מצאת טעות? יש לך מידע שחשוב שנוסיף? לחץ כאן

© 2024 | כל הזכויות שמורות לאיי ג'וין בע"מ
דילוג לתוכן